دکتر محمد رضا مدرسی

فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی کودکان


آیا کودک من آسم دارد؟

آیا کودک من آسم دارد؟

اکثر والدین از ابتلا ء فرزند خود به بیماری آسم بشدت نگرانند.در حالیکه بیماری اکثربیمارانی که از سرفه طولانی مدتو تنگی نفس رنج می برند گذرا بوده و به سادگی نمی توان از کلمه آسم برای بیماری آنها استفاده کرد.

لازمه استفاده از کلمه آسم اثبات الهاب راههای هوائی در بیمارانی است که دچار سرفه و یا خس خس مزمن می باشند.اثبات این مسئله عملا در کودکان امکان پذیر نمی باشد.چرا کهلازمه آنعمل جراحی قفسه سینه و نمونه برداری از ریه می باشد که اینکار در کودکان مقدور نیست . بنابراین بسیاری از فوق ثخصصین ریه کودکان در دنیا معتقدند که :

استفاده از عنوان آسم برای کودکانی که سرفه خشک مزمن و یا خس خس مزمن دارند صحیح نیست و بهتر است که از عنوان بیماری حساسیت راههای هوائی به جای آسم استفاده کنیم.

استدلالی که در این مورد آورده می شود این است که بیماری آسم خوب شدنی نیست بلکه کنترل شدنی است در حالی که بخش عظیمی از این بیماران کهاز سرفه خشک، نفس تنگیو یا خس خس مزمن رنج می برند بعد از شش سالگی کاملا بهبودی می یابند .

توصیه اینجانب این است که استفاده از عنوان آسم در کودکان زیر شش سال به علت اینکه باعث ایجاد استرس و نگرانی بی مورد در والدین می گردد خودداری نموده و از اصطلاح حساسیت راههای هوائی استفاده کنیم.


آدرس مطب : تهران ، انتهای غربی بلوار کشاورز ، خیابان قریب ، تقاطع قریب و فرصت ، سمت چپ ، پلاک 81، ط 1، واحد 2
تلفن : 66124221 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیبخش برونکوسکوپیدپارتمان ریه کودکان مرکزسخنی با والدین و بیمارانمقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمرکز تهویه مکانیکی در منمرکز سیستیک فیبروزیزکلینیک و درمانگاهها دپارکلینیک بیماری مژکهای بی کلینیک تستهای ریوی و تنفآدرس مطببیماریهای ریه و دستگاه ت